- Radial Shaft Seal
- 952.5 mm Shaft Diameter
- 990.6 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Design | Molded Design |
| Inch/Metric | Metric |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Shaft Dia. | 952.5 mm |
| Lip Material | Nitrile |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Pressure | 15 psi |
| Temp Description | w/6 Lugs |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Application | General Purpose |
| Construction | HDS2 |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Housing Bore Dia. | 990.6 mm |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Weight | 19.844 LB |
| EAN or UPC | 85311147644 |

