- Angular Contact Radial Bearing Type
- 50 mm Inner Diameter
- 110 mm Outer Diameter
- 44.4 mm Width
| Outer Ring Width | 1.75 in, 44.4 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Inch/Metric | Metric |
| Series | 3220 |
| Axial Internal Clearance | Group 3 (C3) |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Multi |
| Flush Ground | No |
| Lubricant | Grease |
| Preload Level | C3 Axial Clearance |
| Type | 2-Point |
| Relubrication Feature | Without |
| Cage Material | Sheet Metal |
| Seal Material | Tinplate |
| Inner Ring Width | 1.75 in, 44.4 mm |
| Enclosure | Double Shielded |
| I.D. | 50 mm |
| O.D. | 110 mm |
| Width | 44.400 mm |
| Tolerance | Class 6 (P6) |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Contact Angle | 30 Degree |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Bearing Type | Angular Contact Radial |
| Ring Style | One-Piece |
| Weight | 3.869 LB |
| EAN or UPC | 7316571496139 |

