- Radial Shaft Seal
- 330 mm Shaft Diameter
- 370 mm Housing Bore Diameter
- 18 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Housing Bore Dia. | 370 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Style | Internal |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Lip Type | Non-Split |
| Seal Design | Molded Design |
| Construction | HDS2 |
| Pressure | 15 psi |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Shaft Dia. | 330 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Weight | 5.411 LB |
| EAN or UPC | 85311992992 |

