- Radial Shaft Seal
- 320 mm Shaft Diameter
- 355 mm Housing Bore Diameter
- 16 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Housing Bore Dia. | 355 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Shaft Dia. | 320 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Style | Internal |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Type | Non-Split |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Material | Nitrile |
| Pressure | 10 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Construction | HDS1 |
| Seal Design | Bonded Design |
| Weight | 5.101 LB |
| EAN or UPC | 85311120005 |

