- Radial Shaft Seal
- 787.4 mm Shaft Diameter
- 838.2 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Design | Molded Design |
| Seal Application | General Purpose |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing Bore Dia. | 838.2 mm |
| Construction | HDS2 |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Lip Style | Internal |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Shaft Dia. | 787.4 mm |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Pressure | 15 psi |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Weight | 12.342 LB |
| EAN or UPC | 85311143943 |

