- Radial Shaft Seal
- 762 mm Shaft Diameter
- 812.8 mm Housing Bore Diameter
- 20.62 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Pressure | 10 psi |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Design | Bonded Design |
| Lip Type | Non-Split |
| Shaft Dia. | 762 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Seal Application | General Purpose |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Style | Internal |
| Housing Bore Dia. | 812.8 mm |
| Lip Material | Nitrile |
| Construction | HDS1 |
| Weight | 11.882 LB |
| EAN or UPC | 85311143141 |

