- Radial Shaft Seal
- 749.3 mm Shaft Diameter
- 812.8 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Lip Material | Nitrile |
| Housing Bore Dia. | 812.8 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Style | Internal |
| Seal Design | Molded Design |
| Seal Application | General Purpose |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Shaft Dia. | 749.3 mm |
| Pressure | 15 psi |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Inch/Metric | Metric |
| Construction | HDS2 |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Weight | 11.882 LB |
| EAN or UPC | 85311142700 |

