- Radial Shaft Seal
- 280 mm Shaft Diameter
- 320 mm Housing Bore Diameter
- 20 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Construction | HDS1 |
| Housing Bore Dia. | 320 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Shaft Dia. | 280 mm |
| Seal Design | Assembled Design |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Style | Internal |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Type | Non-Split |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Material | Nitrile |
| Pressure | 10 psi |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Weight | 4.508 LB |
| EAN or UPC | 85311116046 |

