- Radial Shaft Seal
- 280 mm Shaft Diameter
- 320 mm Housing Bore Diameter
- 18 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Shaft Dia. | 280 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Style | Internal |
| Construction | HDS1 |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Type | Non-Split |
| Lip Material | Nitrile |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Design | Assembled Design |
| Seal Application | General Purpose |
| Housing Bore Dia. | 320 mm |
| Pressure | 10 psi |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Weight | 0.526 LB |
| EAN or UPC | 85311116060 |

