- Radial Shaft Seal
- 698.5 mm Shaft Diameter
- 749.81 mm Housing Bore Diameter
- 24.99 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Material | Nitrile |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Style | Internal |
| Seal Design | Molded Design |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pressure | 15 psi |
| Housing Bore Dia. | 749.81 mm |
| Construction | HDS2 |
| Shaft Dia. | 698.5 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Weight | 10.882 LB |
| EAN or UPC | 85311141567 |

