- Radial Shaft Seal
- 685.8 mm Shaft Diameter
- 736.93 mm Housing Bore Diameter
- 22.225 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Material | Nitrile |
| Shaft Dia. | 685.8 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Style | Internal |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Construction | HDS2 |
| Pressure | 15 psi |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Design | Molded Design |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Housing Bore Dia. | 736.93 mm |
| Weight | 10.722 LB |
| EAN or UPC | 85311141147 |

