- Radial Shaft Seal
- 684.225 mm Shaft Diameter
- 736.6 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Seal Design | Molded Design |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Construction | HDS2 |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Shaft Dia. | 684.225 mm |
| Lip Material | Nitrile |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Style | Internal |
| Housing Bore Dia. | 736.6 mm |
| Pressure | 15 psi |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Weight | 10.722 LB |
| EAN or UPC | 85311167550 |

