- Radial Shaft Seal
- 673.1 mm Shaft Diameter
- 711.53 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Style | Internal |
| Construction | HDS1 |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Pressure | 10 psi |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Type | Non-Split |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Material | Nitrile |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Design | Bonded Design |
| Seal Application | General Purpose |
| Housing Bore Dia. | 711.53 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Shaft Dia. | 673.1 mm |
| Weight | 5.752 LB |
| EAN or UPC | 85311140843 |

