- Radial Shaft Seal
- 260 mm Shaft Diameter
- 300 mm Housing Bore Diameter
- 20 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Type | Non-Split |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Design | Assembled Design |
| Pressure | 10 psi |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Construction | HDS2 |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Housing Bore Dia. | 300 mm |
| Shaft Dia. | 260 mm |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Weight | 2.798 LB |
| EAN or UPC | 85311176002 |

