- Radial Shaft Seal
- 660.4 mm Shaft Diameter
- 701.675 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Shaft Dia. | 660.4 mm |
| Housing Bore Dia. | 701.675 mm |
| Lip Style | Internal |
| Spring Material | Stainless Steel |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Inch/Metric | Metric |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062, 0.093 |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Construction | HDS2 |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Design | Assembled Design |
| Pressure | 15 psi |
| Weight | 11.869 LB |
| EAN or UPC | 85311184007 |

