- Radial Shaft Seal
- 641.35 mm Shaft Diameter
- 698.5 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Inch/Metric | Metric |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Style | Internal |
| Lip Material | Nitrile |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Type | Non-Split |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Design | Bonded Design |
| Housing Bore Dia. | 698.5 mm |
| Construction | HDS1 |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Shaft Dia. | 641.35 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Pressure | 10 psi |
| Weight | 11.831 LB |
| EAN or UPC | 85311139878 |

