- Radial Shaft Seal
- 635 mm Shaft Diameter
- 685.8 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temp Description | w/4 Adjustable Lugs |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Shaft Dia. | 635 mm |
| Seal Design | Molded Design |
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Lip Style | Internal |
| Pressure | 15 psi |
| Housing Bore Dia. | 685.8 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Construction | HDS3 |
| Weight | 11.681 LB |
| EAN or UPC | 85311139502 |

