- Radial Shaft Seal
- 635 mm Shaft Diameter
- 673.1 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Pressure | 10 psi |
| Seal Application | General Purpose |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Housing Bore Dia. | 673.1 mm |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Material | Nitrile |
| Lip Type | Non-Split |
| Seal Design | Bonded Design |
| Shaft Dia. | 635 mm |
| Construction | HDS1 |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 11.531 LB |
| EAN or UPC | 85311139304 |

