- Radial Shaft Seal
- 590.55 mm Shaft Diameter
- 635 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Shaft Dia. | 590.55 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Construction | HDS1 |
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Type | Non-Split |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Design | Bonded Design |
| Lip Material | Nitrile |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Pressure | 10 psi |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Bore Dia. | 635 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Style | Internal |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Weight | 10.901 LB |
| EAN or UPC | 85311137836 |

