- Radial Shaft Seal
- 584.2 mm Shaft Diameter
- 644.525 mm Housing Bore Diameter
- 22.225 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Seal Design | Assembled Design |
| Lip Type | Non-Split |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Housing Bore Dia. | 644.525 mm |
| Lip Style | Internal |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Construction | HDS1 |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Shaft Dia. | 584.2 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Pressure | 10 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 11.014 LB |
| EAN or UPC | 85311264501 |

