- Radial Shaft Seal
- 584.2 mm Shaft Diameter
- 635 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Housing Bore Dia. | 635 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Material | Nitrile |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Type | Non-Split |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Shaft Dia. | 584.2 mm |
| Seal Design | Bonded Design |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Construction | HDS1 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Style | Internal |
| Seal Application | General Purpose |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Pressure | 10 psi |
| Weight | 10.901 LB |
| EAN or UPC | 85311137607 |

