- Radial Shaft Seal
- 220 mm Shaft Diameter
- 260 mm Housing Bore Diameter
- 22 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Pressure | 10 psi |
| Seal Design | Assembled Design |
| Housing Bore Dia. | 260 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Type | Non-Split |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Shaft Dia. | 220 mm |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Construction | HDS2 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Style | Internal |
| Weight | 3.586 LB |
| EAN or UPC | 85311178532 |

