- Radial Shaft Seal
- 552.45 mm Shaft Diameter
- 603.25 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Material | Nitrile |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Design | Molded Design |
| Construction | HDS2 |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Pressure | 15 psi |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Application | General Purpose |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Shaft Dia. | 552.45 mm |
| Housing Bore Dia. | 603.25 mm |
| Lip Style | Internal |
| Temp Description | w/4 Lugs |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Weight | 10.436 LB |
| EAN or UPC | 85311886031 |

