- Radial Shaft Seal
- 533.4 mm Shaft Diameter
- 596.9 mm Housing Bore Diameter
- 31.75 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Shaft Dia. | 533.4 mm |
| Lip Material | Nitrile |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pressure | 10 psi |
| Lip Type | Non-Split |
| Lip Style | Internal |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Seal Design | Bonded Design |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Construction | HDS1 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Bore Dia. | 596.9 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Inch/Metric | Metric |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Weight | 10.356 LB |
| EAN or UPC | 85311135283 |

