- Radial Shaft Seal
- 508 mm Shaft Diameter
- 558.8 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Housing Bore Dia. | 558.8 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Application | General Purpose |
| Construction | HDS1 |
| Lip Type | Non-Split |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Inch/Metric | Metric |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Material | Nitrile |
| Pressure | 10 psi |
| Shaft Dia. | 508 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Design | Bonded Design |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Style | Internal |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Weight | 9.723 LB |
| EAN or UPC | 85311133586 |

