- Radial Shaft Seal
- 508 mm Shaft Diameter
- 558.8 mm Housing Bore Diameter
- 15.88 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Pressure | 10 psi |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Inch/Metric | Metric |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Type | Non-Split |
| Housing Bore Dia. | 558.8 mm |
| Shaft Dia. | 508 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Material | Nitrile |
| Seal Application | General Purpose |
| Seal Design | Bonded Design |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Style | Internal |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Construction | HDS1 |
| Weight | 9.723 LB |
| EAN or UPC | 85311133517 |

