- Radial Shaft Seal
- 508 mm Shaft Diameter
- 552.45 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Pressure | 10 psi |
| Seal Design | Bonded Design |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Style | Internal |
| Lip Type | Non-Split |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Shaft Dia. | 508 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Material | Nitrile |
| Construction | HDS1 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Housing Bore Dia. | 552.45 mm |
| Weight | 9.653 LB |
| EAN or UPC | 85311133487 |

