- Radial Shaft Seal
- 508 mm Shaft Diameter
- 546.43 mm Housing Bore Diameter
- 15.875 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Housing Bore Dia. | 546.43 mm |
| Lip Style | Internal |
| Construction | HDS3 |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Pressure | 15 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Design | Molded Design |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Seal Application | General Purpose |
| Temp Description | w/4 Adjustable Lugs |
| Inch/Metric | Metric |
| Shaft Dia. | 508 mm |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Weight | 3.831 LB |
| EAN or UPC | 85311133418 |

