- Radial Shaft Seal
- 482.6 mm Shaft Diameter
- 533.4 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Housing Bore Dia. | 533.4 mm |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Shaft Dia. | 482.6 mm |
| Lip Style | Internal |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Design | Molded Design |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temp Description | w/4 Adjustable Lugs |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Pressure | 15 psi |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Construction | HDS3 |
| Weight | 9.423 LB |
| EAN or UPC | 85311132503 |

