- Radial Shaft Seal
- 482.6 mm Shaft Diameter
- 520.7 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Seal Design | Molded Design |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Application | General Purpose |
| Temp Description | w/4 Lugs |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Shaft Dia. | 482.6 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Housing Bore Dia. | 520.7 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Pressure | 15 psi |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Style | Internal |
| Construction | HDS2 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 9.273 LB |
| EAN or UPC | 85311132411 |

