- Radial Shaft Seal
- 476.25 mm Shaft Diameter
- 527.05 mm Housing Bore Diameter
- 20.65 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Inch/Metric | Metric |
| Construction | HDS2 |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Material | Nitrile |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Lip Style | Internal |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Shaft Dia. | 476.25 mm |
| Housing Bore Dia. | 527.05 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Design | Molded Design |
| Pressure | 15 psi |
| Seal Application | General Purpose |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Weight | 9.353 LB |
| EAN or UPC | 85311132206 |

