- Radial Shaft Seal
- 393.7 mm Shaft Diameter
- 444.5 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Design | Molded Design |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Construction | HDS3 |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Style | Internal |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Pressure | 15 psi |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Application | General Purpose |
| Temp Description | w/4 Adjustable Lugs |
| Housing Bore Dia. | 444.5 mm |
| Shaft Dia. | 393.7 mm |
| Weight | 5.923 LB |
| EAN or UPC | 85311126793 |

