- Radial Shaft Seal
- 368.3 mm Shaft Diameter
- 406.704 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Housing Bore Dia. | 406.704 mm |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Construction | HDS2 |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Material | Nitrile |
| Seal Design | Molded Design |
| Lip Style | Internal |
| Pressure | 15 psi |
| Shaft Dia. | 368.3 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Weight | 3.283 LB |
| EAN or UPC | 85311124461 |

