- Radial Shaft Seal
- 330.2 mm Shaft Diameter
- 368.3 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Seal Design | Molded Design |
| Lip Material | Nitrile |
| Seal Application | General Purpose |
| Pressure | 15 psi |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Shaft Dia. | 330.2 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Style | Internal |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Housing Bore Dia. | 368.3 mm |
| Construction | HDS2 |
| Weight | 5.261 LB |
| EAN or UPC | 85311120753 |

