- Radial Shaft Seal
- 266.7 mm Shaft Diameter
- 298.653 mm Housing Bore Diameter
- 15.875 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Lip Style | Internal |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Pressure | 10 psi |
| Lip Type | Non-Split |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Construction | HDS1 |
| Shaft Dia. | 266.7 mm |
| Seal Design | Assembled Design |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Seal Application | General Purpose |
| Housing Bore Dia. | 298.653 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 4.258 LB |
| EAN or UPC | 85311114271 |

