- Radial Shaft Seal
- 254 mm Shaft Diameter
- 298.45 mm Housing Bore Diameter
- 15.88 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Housing Bore Dia. | 298.45 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Type | Non-Split |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Shaft Dia. | 254 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Design | Assembled Design |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Material | Nitrile |
| Pressure | 10 psi |
| Construction | HDS1 |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Style | Internal |
| Weight | 4.258 LB |
| EAN or UPC | 85311112949 |

