- 30 mm Inner Diameter
- 62 mm Outer Diameter
- 20 mm Width
| Inch/Metric | Metric |
| Outside Dia. | 62 mm |
| Static Load Rating [Max] | 49.9 kN |
| Static Load Rating | 49.9 kN |
| O.D. | 62 mm |
| Cage Material | Brass |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| O.D. Inner Race | 37.5 |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Inner Race Design | Separable Both Directions |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Inside Dia. | 30 mm |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| I.D. | 30 mm |
| Fillet Radius | 1 mm |
| Dynamic Load Rating | 48.9 kN |
| Weight | 0.57 LB |
| EAN or UPC | 637410085657 |

