- 140 mm Inner Diameter
- 210 mm Outer Diameter
- 95 mm Width
| Inside Dia. | 140 mm |
| Fillet Radius | 0.6 mm |
| I.D. | 140 mm |
| Type | Full Complement |
| Static Load Rating [Max] | 1100 kN |
| Limiting Speed | 750 rpm |
| Outside Dia. | 210 mm |
| O.D. | 210 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Rows of Balls | Double |
| Static Load Rating | 1100 kN |
| Dynamic Load Rating | 610 kN |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Weight | 24.25 LB |
| EAN or UPC | 637410084384 |

