- Round Bore Type
- Self-Aligning Bearing Type
- 20 mm Inner Diameter
- 52 mm Outer Diameter
- 15 mm Width
| O.D. | 52 mm |
| Static Load Rating | 3.35 kN |
| Angular Misalignment | 3 degrees |
| Inch/Metric | Metric |
| Limiting Speed - Oil | 15000 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Series | 1300 |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 12000 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 12.4 kN |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Self-Aligning |
| Width | 15.000 mm |
| I.D. | 20 mm |
| Fillet Radius | 1.1 mm |
| Weight | 0.38 LB |
| EAN or UPC | 637410093317 |

