- External Locking Type
- Self-Centering Style
- 320 mm Inside Diameter
- 520 mm Outside Diameter
- 122 mm Thickness
| Stroke | 10 mm |
| Transmitted Axial Force | 595045 lbf |
| I.D. | 320 mm |
| Torque | 230119 ft lb |
| No. of Screws | 20 |
| Shaft Dia. | 240 mm |
| Style | Self-Centering |
| Screw Tightening Torque | 361.41 lb/ft |
| Thread Size | M20 |
| Thickness | 122 mm |
| Series | TLK603 |
| O.D. | 520 mm |
| Locking Type | External Locking |
| Outer Ring External Face Distance | 142 mm |
| Weight | 289.0 LB |
| EAN or UPC | 782934853968 |

