- Single Row Radial Bearing, 55 mm ID x 80 mm OD x 13 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Normal Clearance (C0)
description
- The 9300K Series bearings are designed principally for applications where housing diameters are restricted, and it is desirable to maintain relatively large shaft diameters.This series resembles the 9100K series in that respect except that corresponding sizes of the 9300K series have somewhat thinner section.Machine tools, textile machinery and jet engine gearboxes are among the application fields in which these bearings are used extensively.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Capacity | Standard Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Material | None |
| Bearing Type | Radial |
| I.D. | 55 mm |
| Outer Ring Width | 13 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Contact Angle | 0° |
| Limiting Speed - Grease | 4440 rpm |
| Material | Steel |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Dynamic Load Rating | 4250 lbf |
| Cage Type | Metal |
| O.D. Type | Straight |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Preload Level | None |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Open |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Origin | Single Row Radial |
| Static Load Rating [Max] | 3150 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. | 80 mm |
| Inner Ring Width | 13 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Limiting Speed - Oil | 5190 rpm |
| icNumber | 7696392 |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 0.06 LB |
| EAN or UPC | 637400594756 |

