- Single Row Radial Bearing, 50 mm ID x 72 mm OD x 12 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Normal Clearance (C0)
description
- The 9300K Series bearings are designed principally for applications where housing diameters are restricted, and it is desirable to maintain relatively large shaft diameters.This series resembles the 9100K series in that respect except that corresponding sizes of the 9300K series have somewhat thinner section.Machine tools, textile machinery and jet engine gearboxes are among the application fields in which these bearings are used extensively.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Contact Angle | 0° |
| Limiting Speed - Oil | 5740 rpm |
| Inner Ring Width | 12 mm |
| Pre Lubricant | None |
| Fillet Radius | 0.024 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Outer Ring Width | 12 mm |
| O.D. | 72 mm |
| Dynamic Load Rating | 3620 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Material | None |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating [Max] | 2600 lbf |
| Origin | Single Row Radial |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Material | Steel |
| I.D. | 50 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 4920 rpm |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Radial |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7696391 |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 0.37 LB |
| EAN or UPC | 637400594749 |

