- Single Row Radial Bearing, 40 mm ID x 62 mm OD x 12 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Normal Clearance (C0)
description
- The 9300K Series bearings are designed principally for applications where housing diameters are restricted, and it is desirable to maintain relatively large shaft diameters.This series resembles the 9100K series in that respect except that corresponding sizes of the 9300K series have somewhat thinner section.Machine tools, textile machinery and jet engine gearboxes are among the application fields in which these bearings are used extensively.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Fillet Radius | 0.024 in |
| Origin | Single Row Radial |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Oil | 6860 rpm |
| No. in Set | Single Bearing |
| icNumber | 7696390 |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Steel |
| Inner Ring Width | 12 mm |
| Pre Lubricant | None |
| O.D. Type | Straight |
| Static Load Rating [Max] | 2000 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Contact Angle | 0° |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| I.D. | 40 mm |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 62 mm |
| Enclosure | Open |
| Seal Material | None |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision | Standard |
| Limiting Speed - Grease | 5880 rpm |
| Outer Ring Width | 12 mm |
| Dynamic Load Rating | 3030 lbf |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 0.31 LB |
| EAN or UPC | 637400594732 |

