- Single Row Radial Bearing, 35 mm ID x 55 mm OD x 10 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Normal Clearance (C0)
description
- The 9300K Series bearings are designed principally for applications where housing diameters are restricted, and it is desirable to maintain relatively large shaft diameters.This series resembles the 9100K series in that respect except that corresponding sizes of the 9300K series have somewhat thinner section.Machine tools, textile machinery and jet engine gearboxes are among the application fields in which these bearings are used extensively.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Radial |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Dynamic Load Rating | 2380 lbf |
| Outer Ring Width | 10 mm |
| Limiting Speed - Oil | 7780 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inner Ring Width | 10 mm |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 1800 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Capacity | Standard Capacity |
| Material | Steel |
| Origin | Single Row Radial |
| Cage Type | Metal |
| icNumber | 7696388 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Pre Lubricant | None |
| Preload Level | None |
| Seal Material | None |
| O.D. | 55 mm |
| Fillet Radius | 0.024 in |
| Precision | Standard |
| Limiting Speed - Grease | 6670 rpm |
| Contact Angle | 0° |
| I.D. | 35 mm |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 0.21 LB |
| EAN or UPC | 637400594725 |

