- Single Row Radial Bearing, 30 mm ID x 47 mm OD x 9 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Normal Clearance (C0)
description
- The 9300K Series bearings are designed principally for applications where housing diameters are restricted, and it is desirable to maintain relatively large shaft diameters.This series resembles the 9100K series in that respect except that corresponding sizes of the 9300K series have somewhat thinner section.Machine tools, textile machinery and jet engine gearboxes are among the application fields in which these bearings are used extensively.
applications
- Chemical
- Utilities
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Pre Lubricant | None |
| Material | Steel |
| icNumber | 7696407 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Type | Metal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Origin | Single Row Radial |
| I.D. | 30 mm |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| O.D. | 47 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 1120 lbf |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Straight |
| Locking Device | No Locking Device |
| Dynamic Load Rating | 1810 lbf |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Contact Angle | 0° |
| Limiting Speed - Grease | 7790 rpm |
| Inner Ring Width | 9 mm |
| Cage Material | Steel |
| Outer Ring Width | 9 mm |
| Limiting Speed - Oil | 9090 rpm |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 637400594701 |

