- Single Row Radial Bearing, 25 mm ID x 42 mm OD x 9 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Normal Clearance (C0)
description
- The 9300K Series bearings are designed principally for applications where housing diameters are restricted, and it is desirable to maintain relatively large shaft diameters.This series resembles the 9100K series in that respect except that corresponding sizes of the 9300K series have somewhat thinner section.Machine tools, textile machinery and jet engine gearboxes are among the application fields in which these bearings are used extensively.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 25 mm |
| Cage Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Type | Unsealed |
| Enclosure | Open |
| Inner Ring Width | 9 mm |
| Limiting Speed - Oil | 10450 rpm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Contact Angle | 0° |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Origin | Single Row Radial |
| Capacity | Standard Capacity |
| Dynamic Load Rating | 1750 lbf |
| Seal Material | None |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7696406 |
| O.D. | 42 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 9 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Type | Metal |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 1020 lbf |
| Pre Lubricant | None |
| Limiting Speed - Grease | 8960 rpm |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Radial |
| Preload Level | None |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Weight | 0.1 LB |
| EAN or UPC | 637400548698 |

