- Single Row Radial Bearing, 15 mm ID x 28 mm OD x 7 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Normal Clearance (C0)
description
- The 9300K Series bearings are designed principally for applications where housing diameters are restricted, and it is desirable to maintain relatively large shaft diameters.This series resembles the 9100K series in that respect except that corresponding sizes of the 9300K series have somewhat thinner section.Machine tools, textile machinery and jet engine gearboxes are among the application fields in which these bearings are used extensively.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Cage Material | Steel |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Pre Lubricant | None |
| Inner Ring Width | 7 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Unsealed |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| icNumber | 7696403 |
| Seal Material | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Contact Angle | 0° |
| Bearing Type | Radial |
| Dynamic Load Rating | 1080 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Static Load Rating [Max] | 510 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Origin | Single Row Radial |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 13940 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 16270 rpm |
| I.D. | 15 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 28 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 7 mm |
| Weight | 0.04 LB |
| EAN or UPC | 637400594664 |

