- Single Row Radial Bearing, 12 mm ID x 24 mm OD x 6 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Normal Clearance (C0)
description
- The 9300K Series bearings are designed principally for applications where housing diameters are restricted, and it is desirable to maintain relatively large shaft diameters.This series resembles the 9100K series in that respect except that corresponding sizes of the 9300K series have somewhat thinner section.Machine tools, textile machinery and jet engine gearboxes are among the application fields in which these bearings are used extensively.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Preload Level | None |
| Origin | Single Row Radial |
| Lubricant | Oil Preservative |
| I.D. | 12 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Outer Ring Width | 6 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7696401 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Material | None |
| Cage Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 830 lbf |
| Inner Ring Width | 6 mm |
| Static Load Rating [Max] | 360 lbf |
| Limiting Speed - Grease | 16670 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 24 mm |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 19450 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Rows of Balls | Single |
| No. in Set | Single Bearing |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision | Standard |
| O.D. Type | Straight |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Pre Lubricant | None |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Contact Angle | 0° |
| Weight | 0.03 LB |
| EAN or UPC | 637400594657 |

