- Single Row Angular Contact Bearing, 12 mm ID x 32 mm OD x 10 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Nylon Cage, Normal Clearance (C0), 20° Contact Angle
description
- The angular contact light 7200WN series is dimensionally interchangeable with the radial 200 series.The features of the 7000WN series include a refined bore diameter. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direction or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load. A duplex pair is recommended for application where thrust ispresent in both directions or where axialdisplacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Sizes 7201K through 7203WN have a 20° contact angle and a nylon cage. Sizes 7204WN through 7218WN have a 40° contact angle and a one-piece, ball piloted, pressed brass cage.Larger sizes 7219WN through 7230WN have a 40° contact angle and a one-piece, outer ring piloted high-strength machined bronze cage.
applications
- General industrial
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 10 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Angular Contact |
| I.D. | 12 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| Inner Ring Width | 10 mm |
| Cage Material | Nylon |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Dynamic Load Rating | 1600 lbf |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Plastic |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7699198 |
| Preload Level | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Width | 10.000 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Capacity | Standard Capacity |
| Fillet Radius | 0.024 in |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 630 lbf |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 32 mm |
| Contact Angle | 20° |
| Weight | 0.08 LB |
| EAN or UPC | 637400594244 |

