- Wide Inner Ring Bearing, 8 mm ID x 22 mm OD x 0.406" Wide, One Seal, One Shield (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Normal Clearance (C0)
description
- The 30 metric series is available with one felt seal (suffix T), with one felt seal and one shield (suffix TD), and with two felt seals (suffix TT). The felt seal provides an effective barrier against the entrance of foreign matter and the escape of lubricant. It is a contact seal with the felt riding on the ground surface of the inner ring O.D. Because the felt washer absorbs some lubricant, these bearings can be operated at moderate speeds without excessive heating. These bearings are electric-motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Bearing Type | Radial |
| Preload Level | None |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 0° |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| I.D. | 8 mm |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 22 mm |
| Material | Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Enclosure | Single Seal, Single Shield |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Rows of Balls | Single |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Limiting Speed - Oil | 16350 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| icNumber | 7701283 |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Material | Felt |
| Dynamic Load Rating | 830 lbf |
| Outer Ring Width | 0.406 in |
| Origin | Single Row Radial |
| Inner Ring Width | 0.386 in |
| Cage Type | Metal |
| Limiting Speed - Grease | 14010 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 305 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Light Contact Seals |
| Locking Device | No Locking Device |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Weight | 0.04 LB |
| EAN or UPC | 637400593421 |

